Sandjensen 3339 Web

Kreditvurdering og compliance

Hos Sand Jensen Leasing A/S kombinerer vi tryghed og gennemsigtighed med ansvarlig kreditvurdering i samarbejde med Uniify.

Digital kreditkontrol

Hos Sand Jensen Leasing A/S ønsker vi at gøre leasing både trygt og gennemskueligt. Som en del af vores ansvar som leasingselskab gennemfører vi altid en grundig vurdering af din økonomiske situation. Det gør vi for at sikre, at vi tilbyder dig de rette løsninger – og for at leve op til gældende lovgivning.

Vi benytter Uniify, en dansk udviklet platform, som digitaliserer og automatiserer processerne omkring:

  • Kreditvurdering
  • Identitets- og dokumentverificering (KYC)
  • Forebyggelse af hvidvask og økonomisk kriminalitet (AML)
  • Compliance i henhold til gældende finanslovgivning

Uniify indhenter nødvendige oplysninger om dig fra relevante kilder – som fx. Skat, Erhvervsstyrelsen og bankoplysninger – med dit samtykke. Alt foregår digitalt og sikkert.

Hvordan påvirker det dig som kunde?

  • Du slipper for omfattende papirarbejde og manuelle dokumenter
  • Du får hurtigere svar på din leasingansøgning
  • Du er med til at sikre, at processen foregår i fuld overensstemmelse med lovgivningen

Vi behandler dine oplysninger fortroligt og sikkert, og vi anvender dem kun i forbindelse med din leasingansøgning. Data håndteres i overensstemmelse med GDPR og tilgås kun af autoriseret personale.

Spørgsmål?

Hvis du har spørgsmål til, hvordan dine data anvendes, eller vil vide mere om Uniify og vores complianceproces, er du altid velkommen til at kontakte os direkte.